Call us: 07464975788

@chriselements

SUB//ZERO VII RESULTS

March 29, 2017
357 Views

 

 

Another hugely successful SUB//ZERO saw 120 grapplers of all levels, ages and backgrounds battle it out on Elements mats!

 

All Elite level matches were professionally filmed and are being edited as I write; so keep checking back for full SUB//ZERO matches here to catch all of the action.

 

It was an immense day of submission only competition that featured an abundance of high level no gi Jiu Jitsu and some of SUB//ZERO’s most closely fought battles to date.

It has been decided due to the limited space available that SUB//ZERO will depart from the Lakeside Centre and head to a bigger venue for SUB//ZERO VIII where it can cope with the growing numbers of grapplers that this popular sub-only format is attracting.

Stay tuned for an announcement on where and when SUB//ZERO VIII & IX will take place…

As for the medal winners, below are where the spoils went:

Individual results:
Novice Female –60kg
1- KRISTIE RABY CHRIS REES ACADEMY
2- SARAH GREENWOOD GRACIE BARRA LEEDS
3- LUCY HARRISON COMBAT BASE
Novice Male –65kg
1- MARCUS TUCKER UTC
2- TOM GODBER CHECKMAT WORCESTER
3- ROB HAMMOND TMA COVENTRY
Novice male –70kg
1- RAHEEL KHAN IMPULSE BJJ
2- ANDREW WATTS SWEATBOX PEDRO BESSA
3- NASHEIK NEMBHARD WARWICK UNIVERSITY
Novice Male –77kg
1- JULES MASTERS 10th PLANET BIRMINGHAM
2- DALE COOK 10th PLANET BIRMINGHAM
3- MICHAEL MASON 10th PLANET BIRMINGHAM
Novice Male –85kg
1- TOMMY TAYLOR BMAC
2- CALLUM EAST BMAC
3- STEPHEN RILEY BRITISH ARMY BJJ
Novice Male –93kg
1- NATHAN BRYAN UTC
2- ROAN CROCKER CHRIS REES ACADEMY
3- AMOS MALLARD 10th PLANET BIRMINGHAM
Novice Male +93kg
1- BEN HUGHES CHECKMAT WORCESTER
2- JON MORETON CHECKMAT WORCESTER
3- KACPER KLEKOT TWISTER MMA
Intermediate Male –65kg
1- MIKE EVANS CHRIS REES ACADEMY
2- REK MEMIE WOLVERHAMPTON MMA
3- ALAN THOMAS RGA BUCKS
Intermediate Male –70kg
1- CRAIG HUTCHISON GRACIE BARRA BATH
2- REECE PHILLIPS GRACIE BARRA BURTON
3- RHYS PRICE GRACIE BARRA BIRMINGHAM
Intermediate Male –77kg
1- SAHAD KHAN GRACIE BARRA BIRMINGHAM
2- LYUBOMIR YORDANOV WOLVERHAMPTON BJJ
3- OLI SHEARN SWEATBOX PEDRO BESSA
Intermediate Male –85kg
1- SEBASTIAN ALFEREZ CHRIS REES ACADEMY
2- MARTY WOLF RGA BUCKS
3- JAMIE TUNGATE PEDRO BESSA
Intermediate Male +93kg
1- FABIAN EDWARDS INGLORIOUS GRAPPLERS
2- MIKE CORRIGAN GAME FIGHT BJJ
3- DAVID EVANS CHRIS REES ACADEMY
Elite Female –60kg
1- CAZ GRAYSON SKJ/COMBAT BASE UK
2- NAOMI HARVEY 10th PLANET BIRMINGHAM
Elite Female +60kg
1- JOANNE DOYLE COMBAT BASE/TEAM FULINKAZAN
2- NATALIE NICHOLSON RGA BUCKS
3- ABIGAIL STEADY SKJ/COMBAT BASE
Elite Male –65kg
1- DAVID PLESTED RGA BUCKS
2- CHRIS WHITEHEAD NEXT GENERATION
3- DANI KHALID INGLORIOUS GRAPPLERS
Elite Male –70kg
1- JOSHUA WILLIAMS CHRIS REES ACADEMY
2- CHRIS MIAH INGLORIOUS GRAPPLERS
3- WAI-YIN TONG GRACIE BARRA BIRMINGHAM
Elite Male –77kg
1- DANNY HUGHES GAME FIGHT BJJ
2- RIKKI FORTUNA NEWPORT MMA/PEDRO BESSA
3- SAMUEL HAWKINS GRACIE BARRA BATH
Elite Male +93kg
1- WAYNE SAMWAYS CHRIS REES ACADEMY
2- GARY TREVETT GRACIE BARRA COVENTRY
3- TIM CARDEN GRACIE BARRA COVENTRY/NOTTINGHAM

Team Results:
1st Chris Rees Academy
2nd 10th Planet Birmingham
3rd RGA Bucks

Leave A Comment